Ana Sayfa Gündem 10 Nisan 2023 145 Görüntüleme

İzmir Büyükşehir Belediyesi 4 yılda 18 milyar liranın üzerinde yatırım yaptı Büyük dayanışma ve tarihi projeler

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in vazifeye başlamasının üzerinden geçen 4 yıllık müddette İzmirliler tarihi olaylara tanıklık etti. Bugüne dek yaşanan en büyük orman yangınıyla yüzleşen İzmir, sel, sarsıntı, tsunami üzere afetlerin yanı sıra, pandemi ve ekonomik kriz süreçlerini eşsiz bir dayanışmayla atlattı. Bu fevkalâde şartlarda karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi 4 yılda 18 milyar liranın üzerinde yatırım yaptı. İzmir’i dirençli kent haline getirmek için Türkiye’ye örnek projeler başlatılırken, kentin en büyük raylı sistem yatırımı Buca Metrosu’nun şantiyelerinde çalışmalar sürat kazandı.

?    İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, ülke tarihinin en ağır ekonomik şartlarının ve büyük afetlerin yaşandığı bir periyotta İzmirlilerin unutulmaz bir halk dayanışması sergilediğini söyledi. Kentin lokal idaresi olarak bu dayanışmaya öncülük etmenin gururunu yaşadıklarını belirten Lider Soyer, bu sıkıntı periyotta kent tarihinin en büyük projelerine imza atıldığını lisana getirdi.

?    Lider Tunç Soyer, “Depremde hizmet binası hasar görüp yıkılan, büyük felaketlerle boğuşan bir kurum olarak Türkiye’nin en başarılı belediyelerinden biri olduk. İzmir’e dünya sahnesinde yine prestij kazandırdık. Memleketler arası dev doruklara konut sahipliği yaptık, binlerce belediye ortasından Avrupa mükafatına layık görülmenin gururunu yaşadık” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in 8 Nisan 2019’da mazbatasını alarak vazifeye başlamasının üzerinden 4 yıl geçti. Orman yangını, pandemi, 30 Ekim 2020 İzmir zelzelesi, 6 Şubat 2023 sarsıntıları üzere fevkalâde devirlerden geçilmesine karşın yatırım ve hizmetler aksatılmadan sürdürüldü.
Başkan Tunç Soyer’in vizyonuyla devreye giren kriz belediyeciliğiyle problemler aşıldı. Tarımda atılan ihtilal niteliğindeki adımlarla İzmirli markası doğdu. Narlıdere Metrosu yüzde 96 oranında tamamlanırken, Buca Metrosu’nun temeli atıldı. Türkiye’nin en kapsamlı zelzele araştırmaları başlatıldı. Kooperatifçilik modeliyle hem kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırıldı hem de depremzedeler için Halk Konut projesi uygulamaya alındı. Kentsel alanda yağmur suyu akışının beş yıl içerisinde yüzde 70 oranında azaltılmasının hedeflendiği Sünger Kent İzmir projesi başlatıldı. Kent Mobilyaları Fabrikası’ndan Bayındır Süt Fabrikası ve İzDönüşüm Ambalaj Atığı Toplama ve Ayrıştırma Tesisi’ne kadar birçok yatırım yapıldı. Bayanlardan gençlere çocuklardan engellilere toplumun her kısmı için birçok proje hayata geçirildi. Sağlıktan kült&u uml;re spordan turizme her alanda öncü adımlar atıldı.

Harcamaların üçte biri yatırımlara
4 yılda Büyükşehir’in ESHOT, İZSU ve iştirakleri ile kente yaptığı yatırımların meblağı 18 milyar 279 milyon lira oldu. İlçe belediyelerinin kamulaştırma çalışmaları ve projelerine de yaklaşık 68 milyon liralık maddi takviye sağlandı. Son dört yılın yatırım oranları dikkate alındığında harcamaların üçte biri yatırımlara ayrıldı.

İzmir demir ağlarla örülüyor
Başkan Tunç Soyer, kentin ulaşım altyapısını güçlendirmek için 2019’dan beri tarihi yatırımlara imza attı. 131 milyon 279 bin Euro’luk bütçeyle Fahrettin Altay-Narlıdere metrosu yüzde 96 oranında tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla yaptığı ve kentin en büyük raylı sistem yatırımı olan Buca Metrosu’nun temeli atılarak çalışmalara başlandı. 515 milyon 509 bin Euro maliyeti olacağı hesaplanan projenin 2025 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. 2023 yılı içinde hizmete açılması planlanan ve 72 milyon 277 bin Euro bedeli olan Çiğli Tramvayı’nın ise yüzde 93’ü tamamlandı.
2 milyar 105 milyon Euro yatırım maliyeti öngörülen ve 32,6 kilometrelik sinirle İzmir’in en uzun metro çizgisi olacak Karabağlar-Gaziemir metrosu ve Otogar-Kemalpaşa metrosu için de yola çıkıldı. Karşıyaka Tramvayı ile ilişkili olacak Örnekköy Tramvayı için de ihale sürecinin 2023 yılında başlatılması planlanıyor.  

Başkan Soyer’in 500 otobüs amacı aşıldı
ESHOT, filosuna 457 yeni ve yerli otobüsü dâhil etti. Filo yaş ortalaması, 11,2’den 6,46’ya çekildi. Nisan 2019’da hayata geçirilen Halk Taşıt uygulamasıyla 174 milyon binişte 200 milyon lira İzmirlinin bütçesine dayanak sağlandı. İZTAŞIT ve İZULAŞ araçlarıyla 4 yıllık periyotta toplu ulaşım ağına dâhil edilen yeni araç sayısı 616’ya ulaşarak Lider Soyer’in 500 otobüs gayesi yüzde 123 olarak gerçekleşti.

Taşınan araç sayısı yüzde 34 arttı
4 yılda 2 feribot alan, 2 tane de kiralayan Büyükşehir Belediyesi, taşınan araç sayısını 2019 yılına nazaran yaklaşık yüzde 35 artırdı. 4 yılda bisiklet yolları 111 kilometreye çıkartıldı. 500 kilometre olan EuroVelo bisikletli turizm rotasına tematik rotalar eklenerek 580 kilometreyi bulması sağlandı. EuroVelo rotası onaylanan birinci kent olarak İzmir, 11-13 Ekim 2023 tarihlerinde EuroVelo konferansına mesken sahipliği yapacak. Ayrıyeten bisiklet yolları altyapı ve tesis hizmetleri artırıldı, 35 tamir kiosku ve 50 bisiklet pompası konumlandırıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı bisiklet kiralama sistemi BİSİM’in 34 olan istasyon sayısı 60’a yükseltildi.

Türkiye’nin en kapsamlı zelzele araştırmaları başlatıldı
Geçen 4 yılda Türkiye’nin en kapsamlı sarsıntı araştırmaları ve risk azaltma projeleri İzmir’de başlatıldı. “Yapı Envanteri”, “Depremsellik ve Tsunami Araştırmaları” ile “Zemin Yapısı ve Davranış Modelinin Çıkartılması” başlıklarında üç kapsamlı proje yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, bütünlüklü bir bakış açısıyla İzmir’i gelecekte tesirine alabilecek riskleri belirliyor.
Şubat 2020’de Sarsıntı Risk İdaresi ve Kentsel Uygunlaştırma Dairesi Başkanlığı’nı kuran ve zelzele çalışmaları için Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 200 milyon lira kaynak ayıran Lider Tunç Soyer, önümüzdeki yıl itibariyle bütçenin yüzde 10’unun da yalnızca zelzeleye karşı dirençlilik ve kentsel dönüşüm çalışmalarına aktarılacağını söyledi.     

Yapılar, faylar ve taban inceleniyor
Depremden en çok etkilenen ilçe Bayraklı’da 31 bin 146 konutta yapı envanteri çalışması tamamlandı.  Bornova’da 61 bin 673 yapıda çalışma sürdürülüyor. Yapı envanteri çalışmasının etaplar halinde kent bütününe yayılması hedefleniyor. İzmir’in hangi ilçesinde olursa olsun başvuran her vatandaşa binalarının sarsıntı karnesini çıkarmak için fiyatsız dayanak hizmetiyle ilgili müracaat süreci de başlatıldı.
Depremsellik ve tsunami araştırması da sürat kaybetmeden sürüyor. İzmir’de 100 kilometre yarıçapında belirlenen alan üzerindeki tüm canlı faylar haritalandırılıyor. İzmir’in tsunami tehlikesini ele almak üzere araştırmalara da başlandı. Körfez’de sondaj çalışmaları devam ediyor.
Zemin yapısı ile yer davranış özelliklerinin modellenmesi de Bornova’dan başlatıldı. Proje kapsamında Bayraklı, Bornova ve Konak hudutları içerisinde toplam 12 bin hektarlık alanda mikrobölgeleme etüt çalışması tamamlanacak. Yer çalışmalarından elde edilecek bilgiler, depremsellik ve yapı envanteri çalışmasıyla entegre edilerek Bütünleşik Afet Master Planı hazırlanacak, kentsel düzgünleştirme tedbirlerini ortaya çıkartılacak. Tüm çalışmaların 2024’te tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye’ye örnek toplumsal belediyecilik
4 yılda İzmir’de toplumsal belediyecilik de yine tanımlandı. Toplumsal hizmetler için 4 yılda 2 milyar 280 milyon 540 bin liralık bütçe kullanıldı. Tertipli ve sistemli toplumsal yardımlar 23 bin haneden 80 bin haneye yükseltildi. Toplumsal yardım ve hizmet faaliyetlerinde kullanmak üzere 35 farklı üretici kooperatifinden 462 milyon 116 bin 745 liralık eser alındı.
Süt Kuzusu projesi 11 ilçeden 30 ilçeye, süt alınan kooperatif sayısı 1’den 6’ya çıkarıldı. Süt üreticilerine 340 milyon liranın üzerinde dayanak verildi. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin faydalandığı Eğitim Kart (kırtasiye gereci desteği) sayesinde 90 bin çocuğa 13 milyon liralık takviye sağlandı.  
5 binin üzerinde üniversite öğrencisine aylık 400 liradan 3 bin 200 lira takviye verildi. Toplam takviye ölçüsü 17 milyon lirayı aştı. 2022-2023 eğitim yılında 8 bin 165 üniversite öğrencisine ayda 500 lira olmak üzere toplam 4 bin liralık eğitim yardımı yapılacak. İzmir’de yaşayan ve mesken taşıyan üniversite öğrencilerine fiyatsız nakliye takviyesi ve çamaşır yıkama hizmeti de başlatıldı. Üniversite öğrencileri için oluşturulan fiyatsız çorba durakları ve yemek noktalarında dağıtım da sürüyor.

Depremin yaraları sarılıyor
Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen sarsıntıların akabinde Hatay, Osmaniye, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta afet uyum merkezleri oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bir Kira Bir Yuva ile Umut Hareketi kampanyaları ile dayanışma başlattı. Büyükşehir, tüm üniteleriyle alanda sarsıntının yaralarını sarmayı sürdürüyor.

Okul inşaatı başlatıldı
İZBETON tarafından Karabağlar Abdi İpekçi Mahallesi’nde 32 derslikli ve yaklaşık bin öğrenci kapasiteli Orhan Kemal İlkokul ve Ortaokulu’nun inşaatı başlatıldı. Burası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büsbütün kendi kaynaklarıyla yaptığı birinci okul olacak.

Kentsel dönüşümde marka kent İzmir
Yerinde ve yüzde yüz uzlaşı modeliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları İZBETON’un üretim sürecine dâhil edilmesiyle sürat kazandı. Kooperatifler de kentsel dönüşüm sürecine dâhil edilerek İzmir’de güç birliği başlatıldı. 4 yılda Uzundere, Gaziemir Emrez-Aktepe mahalleleri, Ege mahallesi ve Örnekköy kentsel dönüşüm alanlarında 5 bin 761 bağımsız ünitenin üretimine başlandı.
Kooperatifçilik modelinin depremzedeler için de uygulamaya konulduğu Halk Konut projesi başlatıldı. 30 Ekim İzmir zelzelesinde konutları hasar gören yurttaşlar için geliştirilen projeyle bugüne dek apartman sakinlerinin kurduğu 10 kooperatifle protokol imzalandı. Projeye kısa bir vakit içinde 11 kooperatif daha eklenecek. Halk Konut projesinin birinci uygulaması olan Dilber Apartmanı’nın temeli 15 Ocak’ta atıldı.

Kent Mobilyaları Fabrikası kuruldu
Belediye bütçesine değerli oranda katkı sağlaması öngörülen, çöp kutuları, bisiklet park yerleri ve oturma kümeleri üzere birçok eser üreten Kent Mobilyaları Fabrikası hizmete alındı.
UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ndeki Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda altyapı ve üstyapı yenileme çalışmaları başlatıldı. Konak ile Kadifekale ortasındaki tarihi aksı canlandırmak ve bölgenin cazibesini artırmak için tarihi bir yatırıma imza atıldı. Bu kapsamda Kemeraltı’nda atık su, yağmur suyu ve içme suyu çizgileri ile aydınlatma, tansiyon sınırları yenileniyor, yollar beton ile kaplanıyor ve granit döşeniyor. Bu çalışmaların maliyeti şu anki fiyatlarla toplamda 650 milyon lirayı bulacak.  Kemeraltı ve Basmane bölgesindeki onarım çalışmalarının maliyeti ise 250 milyon lira olarak öngörülüyor. Projeyle aydınlatmasıyla gece yaşayan, yalnızca gündüz esnafıyla değil gece ticaretiyle de canlanan bir Kemeraltı doğacak.
Kemeraltı’nın 50 yıllık problemine birinci sefer bu kapsamda ve bu büyüklükte el atıldı.

Başkan Soyer’in asfalt rekoru kelamı yerini buldu
Başkan Tunç Soyer’in seçim vaatleri ortasında yer alan asfaltta rekor amacı doğrultusunda merkez ilçelerin ana arterlerinden en uzak köy yollarına kadar yol imal, bakım ve yenileme çalışmaları yapıldı. 5 milyon 190 bin 750 ton sıcak asfalt döküldü ve 10,7 milyon metrekarelik ova yolunda sathi kaplama çalışması tamamlandı. Kente 4 bin 713 araçlık otopark alanı kazandırıldı.

Yağışlar kabus olmaktan çıktı
İZSU Genel Müdürlüğü 200 noktadaki çalışmalarla yağışların neden olduğu su baskınlarını önledi. Yüzülebilir körfez ve koku sıkıntısının çözülmesi maksadı doğrultusunda Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde revizyon çalışmaları başladı.
Aşırı yağışlı devirlerde yaşanan su baskınlarının önlenmesi gayesiyle hazırlanan yağmursuyu yatırımları ile yağmur sularının atık su sisteminden başka bir hatta taşınması çalışmaları başladı. Böylelikle İzmir Körfezi’nin temizlenme sürecine de büyük katkı sağlıyor. Bugüne dek 230 km yağmur suyu kanalı, aktüel kurla yaklaşık 7 milyar lira maliyetle inşa edildi.
Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen atık su arıtma ölçüsü ile Türkiye birincisi olan İZSU Genel Müdürlüğü, atık su arıtma tesisi sayısını 70’e çıkardı. Atık suların tabiata ziyan vermeden bertaraf edilmesini sağlamak için Foça Gerenköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Karaburun Mordoğan İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Kemalpaşa Ulucak İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ve Çıtak Paket Atık Su Arıtma Tesisi, Torbalı Paket Atık Su Arıtma Tesisi ve Urla Paket Atık Su Arıtma Tesisi tamamlandı
2019’dan bu yana 2.119 kilometre içme suyu şebeke çizgisi, 264 adet içme suyu sondaj kuyusu İzmir’e kazandırıldı. 1.108 kilometre atık su çizgisinin üretimi tamamlandı. 2.730 km dere yatağında paklık yapıldı.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde 211 unsur karar altına alındı
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart tarihlerinde yapılan ve “Yeniliğe Davet” sloganıyla tüm Türkiye’yi geleceği inşa etmeye çağıran İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde 211 unsur karar altına alındı. Kongrenin sonuç bildirgesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının iktisat siyasetlerinin belirlenmesinde tarihi rol oynaması bekleniyor.  

Yaşayan Parklar açıldı
2019’dan beri tabiatla uyumlu bir ömür gayesi doğrultusunda kente 2 milyon 40 bin 170 metrekare yeni yeşil alan kazandırıldı. İzDoğa’nın kent çeperindeki yeşil alanları kent merkeziyle bütünleştiren Yaşayan Parklar projesi kapsamında Karşıyaka’daki Flamingo Tabiat Parkı ve Yelki’deki Olivelo’nun üretimi tamamlandı. Buca’daki Fırat Fidanlığı, Bayraklı’daki Kovankayası ve Bornova’daki MTK parklarının imali ise sürüyor.
Türkiye’nin birinci hortikültürel bahçesi olan İnciraltı Terapi Bahçesi hizmete açıldı. Kadifekale’de 4 bin 500 metrekarelik “Kent Bostanı” oluşturuldu. 180 bin metrekarelik Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı tamamlandı. Buca’da 200 bin metrekarelik alanda Portakal Vadisi’nin çalışmaları devam ediyor.

İzmirli çiftçi doğduğu yerde doymaya başladı
Başkan Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla tarımda su tüketiminin azaltılması, üreticinin doğduğu yerde doymasının sağlanması ve İzmir’de yaşayan milyonlarca insanın sağlıklı besinle buluşturulması için “Mera İzmir” projesi hayata geçirildi. Mera İzmir projesiyle ise İzmir’in 30 ilçesinde kırsal bölgelerindeki üretici ve hayvan sayıları, ağıl pozisyon bilgileri toplandı ve kapsamlı bir “Çoban Haritası” oluşturuldu. İzmir, Türkiye’de bir çoban haritasına sahip birinci vilayet oldu. Harita, bölgesel ölçekte hazırlanan ziraî eser planlaması için kullanılıyor.
Proje kapsamında 535 çobanla süt alım mukavelesi imzalandı. Toplam 1 milyon 643 bin litre keçi, koyun ve manda sütü alındı, üreticiye 19 milyon liraya yakın katkı sağlandı. 8 milyon lira üretim masrafıyla 51 milyon liralık peynir üretildi. Beş ayda ve sadece tek bir kalem eser üzerinden 24 milyon liralık katma kıymet yaratıldı.

“İzmirli” markası raflarda
Bayındır’da 7 bin metrekarelik alanda 200 milyon lira yatırım maliyetiyle günlük 100 ton süt sürece kapasitesine sahip Süt Sürece Fabrikası test üretimine başladı. Fabrika; yıllık 250 milyon TL’lik süreç hacmiyle tüm alımları kooperatifler üzerinden küçük aile işletmelerinden yapacak. Süt Kuzusu Projesi artık kendi fabrikasında üretilecek. Tesiste üretimecek mozarella, burrata ve dondurma eserleriyle manda tekrar İzmir’e geri dönecek.
Günlük 3 ton et sürece kapasitesine sahip Ödemiş Et Sürece Tesisi 12 milyon liralık yatırımla hayata geçirildi. 2022’de 6 binin üzerinde küçükbaş, 30 bine yakın büyükbaş hayvan alındı. Üreticiden alınan et, süt ve bitkisel eserler işlenerek İzmirli markasıyla raflardaki yerini aldı.
Küçükbaş hayvancılığı desteklemek için bine yakın üreticiye 4 bine yakın küçükbaş hayvan dağıtıldı. Yavrularla bu sayı 8 bini aştı. Üreticinin girdi maliyetlerini düşürmek için 2 ton 376 kilo kuzu büyütme yemi, 2 bin 776 çuval büyükbaş süt yemi dağıtıldı. İklim dostu yem bitkisi üretimi başladı.

Bir avuç karakılçık tohumu 12 bin dekara ulaştı
Seferihisar’da bir avuç atalık tohumla başlayan karakılçık buğdayı üretimi, 12 bin dekarı aşan ve İzmir sonlarının ötesine geçen bir alanda karşılığını buldu. Karakılçık tohumunun bir kısmı taş değirmenlerde öğütüp ambalajlanarak karakılçık unu ve makarnası olarak “İzmirli” markasıyla tüketiciye sunuldu.
Halka sağlıklı, ucuz ve muteber besin ulaştırmak için kentin farklı bölgelerinde yaygınlaştırılan Halkın Bakkalları, Halkın Kasabı reyonlarıyla yenilendi. Artan enflasyona karşı sağlıklı ve uygun fiyatlı eti İzmirliler ile buluşturan şubeler kent genelinde yaygınlaştırılıyor.

İzmirli kooperatiflerden 726 milyon liralık alım
84 farklı ziraî kalkınma kooperatifinden yaklaşık 726 milyon liralık alım yapıldı. Üreticiye meyve ve zeytin fidanı, lavanta, nergis soğanı, salep yumrusu üzere gelir getirici eserler verildi. Lokal tohumların yaygınlaştırılması için 517 bin fide dağıtıldı. İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi açıldı ve tarımdaki randıman kaybını önlemek için “İzmir Tarımı” taşınabilir uygulaması hayata geçirildi. İzmir, 2022’de dünyaca ünlü gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu’ya mesken sahipliği yapıldı.  

Sünger Kent İzmir projesi başlatıldı
Kuraklıkla gayret vizyonuyla şekillenen yağmur suyu hasadı çalışmaları genişletilerek Sünger Kent İzmir projesi başlatıldı. Yağmur suyu hasadına yönelik bir teşvik sistemi uygulanarak 5 bin binaya 5 bin yağmur suyu deposu dağıtımı ile İzmir’e 10 bin yağmur bahçesi kampanyası başlatıldı. Projeyle İzmir’in 5 yıl içerisinde sünger bir kent olarak inşa edilmesi ve kentsel alanda yağmur suyu akışının beş yıl içerisinde yüzde 70 oranında azaltılması planlanıyor.

Atık iktisada kazandırılıyor
Ambalaj atıklarının kaynağından toplanması ve ayrıştırılması için İzDönüşüm Ambalaj Atığı Toplama ve Ayrıştırma Tesisi kuruldu. İzDönüşüm projesine katılan ilçe sayısı gün geçtikçe artıyor. Karşıyaka, Karabağlar, Buca ve Narlıdere’nin akabinde projeye 4 yeni ilçe daha dahil oldu. Bornova, Bayraklı, Menderes ve Çeşme’nin de katılmasıyla İzDönüşüm projesi 8 ilçede uygulanmaya başladı. Proje ile İzmir’deki atıkların geri dönüşüme gitme oranının artırılması ve İzmir’in döngüsel iktisadının büyütülmesi hedefleniyor.

İzmir’in çöpü elektrik gücü ve gübreye dönüşüyor
Atıkların hammadde olarak değerlendirilip iktisada kazandırılması siyaseti doğrultusunda İzmir’de Türkiye’ye örnek olacak bir etraf projesi daha başladı. Harmandalı Nizamlı Katı Atık Depolama Alanı ile Ödemiş ve Bergama’da kurulan entegre katı atık idare tesislerinde evsel katı atıkları ayrıştırarak organik gübreye ve elektrik gücüne dönüştüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Harmandalı Tertipli Çöp Depolama Alanı’nda ekolojik bir tesisi daha hizmete aldı.

Harmandalı Katı Atık Sistemli Depolama Tesisi’nde 2019 yılından 2023 yılı Nisan ayına kadar biyogazdan 570.472 mw toplam elektrik üretimi yapıldı.  558 milyon TL gelir elde edildi.

Çevre ilçelerdeki park ve bahçelerin bitkisel atıklarının organik gübreye dönüştürüldüğü katı organik gübre tesisi kuruldu. Türkiye’nin en büyük tıbbi atık tesisi ise Menemen’de hizmete girdi.  

GES yatırımları
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılından itibaren çatı üstü GES kapasitesini süratle geliştirmeye başladı. Belediye hizmet binalarında konumlandırılan GES sayısı 2’den 12’ye çıkarıldı. Üretimi devam eden GES’lerle bu sayı 2023 yılı içinde 16’ya erişmiş olacak.
2019’da 270 kW olan konseyi GES gücü kapasitesi üretimi devam edenler ile birlikte yüzde 625 artarak 1682 kW’a çıkartılıyor. Projesini hazırlanan santraller ile birlikte bu alandaki kapasite amacı ise 2000 kW.
İzmir Büyükşehir Belediyesi çatı üstü GES’ler sayesinde yıllık bazda üreteceği 2,5 Milyon kW saat güç ile bunun karşılığı olan 6,5 milyon TL’yi kasasında tutacak ve yatırım bütçesini büyütecek. Ekonomik tasarrufun yanında yılda 1262 ton CO2 salımı da mevcut yatırımlar sayesinde engellendi.

Otoparktan Masal Evi’ne
Pako Sokak Hayvanları Toplumsal Hayat Yerleşkesi açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 16 Masal Evi’nin yanı sıra, Karaburun ve Selçuk’ta birer, Çeşme’de ise üç Masal Konutu İzmirlilerin hizmetine sunuldu. Özdere Gençlik Kampı tamamlandı. Bornova Rekreasyon Alanı’na yarı olimpik yüzme havuzu yapıldı. Türkiye’nin en büyük tam otomatik otoparkı olan Smyrna Otoparkı açıldı.  

Türkiye’de birinci ve tek Gençlik Belediyesi
Türkiye’nin birinci ve tek Gençlik Belediyesi kuruldu. 17-20 yaş ortası üniversite imtihanına hazırlanan gençlere takviye olmak için “Kitap Kart” projesi başlatıldı.
Kadın, çocuk, genç ve engelli bireyler için fırsat eşitliği sağlayan üniteleri tek bir çatı altında toplayan Örnekköy Toplumsal Projeler Yerleşkesi açıldı. Engelliler için erişilebilir plajlar kente kazandırıldı.  

6 yıl sonra birinci kruvaziyer gemi İzmir’de
Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi tarafından her yıl verilen Avrupa Ödülü’ne 2022’de İzmir layık görüldü. Kentin dijital turizm altyapısı “Visit İzmir” taşınabilir uygulaması ve web sitesiyle İzmir’e direkt uçuşların tanıtıldığı “Direct İzmir” hizmete alındı.
2016 yılından bu yana birinci kruvaziyer gemisi 2022 yılının Nisan ayında Alsancak Limanı’na yanaştı. 2022’de 29 kruvaziyer gemisi Alsancak Limanı’na geldi. 2022 yılında birinci defa Alsancak Limanı-Midilli seferleri başlatıldı.  

Fuarların katkısıyla 55,5 milyar dolarlık ihracat
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer devrinde kentteki fuar sayısı 2 katından fazla artırılarak 31’e yükseltildi. İZFAŞ; fuarları, şenlikleri ve kültür-sanat aktiflikleri ile fuarcılık anlayışını dört mevsime taşıdı. Wecycle, Brandex, IBS Anne, Bebek ve Çocuk, Road, Ar-Ge Ür-Ge İnovasyon Sanayi ve Teknolojileri, İmatech, Kuyumculuk ile Yapı, Emlak ve Kentsel Dönüşüm üzere fuarlar Fuar İzmir’deki etkinlikler ortasına katıldı. İzmir’de düzenlenen fuarlar, pandemi sonrası yaşanan ekonomik krize de tahlil oldu. İzmir, bu periyotta Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan ikinci kent oldu. İzmir 2019-2022 yılları ortasında sayısı 30’u aşan fuarların da katkısıyla yaklaşık 55 milyar 555 milyon dolarlık ihracat yaptı.  

Ücretsiz sanat eğitimi
İzmir’de kültür üretimini artırmak için değerli adımlar atıldı. İzmir Sinema Ofisi açıldı. Mustafa Necati Kültür Merkezi, Atlas Pavyon Sanat Galerisi, Bıçakçı Han, Konak Metro Sanat Galerisi, AASSM Müzik Kütüphanesi kent hayatına kazandırıldı. Yaklaşık 5 bin bireye sanatın birçok farklı alanında fiyatsız eğitim verildi. 70 yıl ortadan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları kuruldu.

İzmir kitaba dört elle sarılıyor
Dört Kitap Kafe İzmirlilerin hizmetine sunuldu. Kentteki kütüphane sayısı 3’ten 13’e çıkarıldı. Kitaba erişimde zorluk yaşayan mahalleler için başlatılan “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyasında kurulan kütüphane sayısı 39 oldu. Kampanyaya bağışlanan kitap sayısı ise 45 bine ulaştı.

Sağlık hizmetlerinde parmakla gösterilen kent
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı meskende bakım takımları ile yüzleri güldürdü. 2019’dan bu yana 96 işçiyle yaklaşık 70 bin şahsa konutta bakım hizmeti verildi.
Yatalak durumdaki yaşlı, hasta ve engellilere verdiği meskende bakım hizmetini 30 ilçeye çıkartan Eşrefpaşa Hastanesi ise kent merkezinin yanı sıra Kemalpaşa Armutlu, Bayraklı, Ödemiş, Tire ve Karaburun’da da hizmet üniteleri açtı ve 2150 hastaya hizmet verdi. Karşıyaka ve Buca Toplumsal Hayat Kampüsü’nde yeni poliklinikler hizmete alındı. Eşrefpaşa Hastanesi’nin acil servis ünitesi yenilendi.

Avrupa Ödüllü kent
İzmir, 2022 yılında Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi tarafından “Avrupa Ödülü”ne layık görüldü. İzmir’in Avrupa kıymetlerini en âlâ temsil eden kent olduğu tescil edildi. Kent, 2026 yılında ise Botanik EXPO’ya da konut sahipliği yapacak. Expo 2026, Türkiye’nin birinci büyük yeşil dönüşüm projesinin gerçekleştirilmesini de sağlayacak. 2022 yılı Eylül ayında düzenlenen Terra Madre Anadolu, Türkiye’nin dört bir yanındaki küçük üreticileri dünya gastronomi piyasasıyla buluşturdu.
İzmir 2021 yılında ise Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi’ne mesken sahipliği yaptı. İzmir’in dördüncüsüne konut sahipliği yaptığı Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’nin toplantıları 65 ülkeden gelen kültür üreticilerini İzmir’de bir ortaya getirdi.

14 milletlerarası organizasyon
Spor dostu bir kent yaratma vizyonuyla 7’den 70’e tüm İzmirliler için değerli çalışmalar yürütüldü. Yaklaşık 131 bin öğrenciye spor eğitimi verildi. 14 milletlerarası tertip düzenlendi. Milletlerarası İzmir Maratonu 2023 yılında 4’üncü kere düzenlenecek. Yüzme eğitimi verilen çocuk sayısı 38 bini aştı. İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na son 3,5 yılda toplam 4,25 milyon liralık tıpkı ve 9,4 milyon liralık nakdi yardımda bulunuldu. Bu yıl 12 milyon liralık yardım hedefleniyor. Birinci ve orta dereceli devlet okullarına 8 milyon lira spor gereci takviyesi verildi. Yeni periyotta materyal takviyesi fiyatının 15 milyon liraya çıkarılması amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hack forum hack forumu gaziantep escort gaziantep escort hacker sitesi
502 Bad Gateway

502 Bad Gateway


cloudflare